Šramlfest Znojmo 2015

akurnik.cz / Šramlfest Znojmo 2015

Když se vydaří pár zdánlivě nepodstatných a nedůležitých věcí (například mátová limoška za pětadvacet), vytvoří to něco vyjímečnýho. To potvrdil letošní ročník Šramlfestu ve Znojmě. Malej festiválek pro zhruba 500 lidí dokázal, že když něco děláš s radostí (a né primárně pro prachy), tak se ti to v dobrém vrátí. Jasnej důkaz, že něco takhle malýho a lokálního jde i bez UDG, Kryštofa, Kuklusklanu nebo místních zábavovejch kapel. 

Velkým trumfem budiž samotný místo konání. Mikulášské náměstí je opravdu nádherným pláckem – nejstarší místo středověkého Znojma s gotickým chrámem a nádhernou vyhlídkou na údolí řeky Dyje. Moje obavy, že se tu bude nepříjemně tříštit zvuk, odešly hned s první kapelou Tammy & The Youniverse, kterou jsme zachytili do ušních bubnů. Zvukaři odváděli po celý víkend mistrnou práci a zdárně jim sekundovalo i počasí. To všecko doplňovalo dobrý pivo a vychytaný občerstvení, který rozhodně neneslo nálepku – máme jenom fádní sračky typu párekgyrosnudle. Posledním střípkem příjemné festivalové skládačky byl moderátor festivalu, který se naštěstí nevzhlédl u svých konkurenčních kolegů a nebyl trapnej. Díky. 

Vrcholem pátečního večera nebyl nikdo jiný než Jindra Holubec Y Amigos. Ča ča ča! Mikulášský náměstí se proměnilo v energetický a pulzující místo naplněný ošlehanou latinou, jazzem, funkem a soulem. To všechno kořenily sugestivní texty: „z huby ti trčí kus carpaccia/přečti si Decameron od Boccaccia“ nebo „My jsme kluci z paneláku/jezdíme na tereňáku“. Jindra standardně exceloval. Peckou na tortille byl song od Queen z jukeboxu. A následná after párty na Věčnosti….

Sobotní dopoledne stane se… pro mnohé návštěvníky chvílí zábavy. Jelikož Znojmo má hezké koupaliště. Oběd na Věčnosti (čekáme na něj věčnost) a jedeme nanovo. Start druhého dne obstarává místní garážová kapela The Queues, která hraje třeba flák od The Black Keys. Následuje divadlo De Facto Mimo a Hasičská pohádka. Na Šramlfestu jsou totiž taky divadla a workshopy. Po divadle už to fičí. Ponk čtenářům akurniku netřeba představovat. Jejich album aspiruje na desku roku a není se čemu divit. Že se postfolklórní brněnské cimbálové trio hodí i na festival – o tom také žádná. Ponk navodil téma smrti, několikrát upozornil na nově vydané album a odehrál kvalitně profesionální set. 

Jdu si na guláš a začínám být dosti nervózní. Teď to totiž přijde. Cash Savage and the Last Drinks. Láska na první poslech. Jestli jsem se předloni zamiloval do kazatelů Slim Cessna's Auto Club, tak letos moje sluchovodní hercna a duše patří jednoznačně Cash Savage. Ona a její šestihlavé hudební spřežení káže o vykoupení a pokušení zároveň. Dirty country a rockový blues. V tu chvíli jseš na světě úplně nahej. Začínali před lety v Melbourne a některý řeči vyprávěj, že znějí jako pobodanej chlap z barový rvačky, kterej leží na špinavý podlaze. Hypnotizuje publikum Šramlfestu na sto procent. Sebezničující upřímnost v textech, hypnotický rytmy a syrovej zvuk. Skvělá basa a housle pronikající do morku kostí. Padám na dlažbu Mikulášskýho náměstí. Tohle byl okamžik, na kterej se nezapomíná. Po Cash Savage přichází Mucha na víně a je roztomile rozverná. Set ovšem odehrává důstojně. Hudební progres je u ní více než patrný. Ze Záviše v sukních se tak posouvá trochu do jiných sfér, i když svou vulgární vtipnost a podstatu neztrácí. Skvěle žánrově doplňuje sobotní program, kterému k dokonalosti schází už jen jediné – MIDI LIDI. Petr Marek rozjel svou šou už při ladění. MIDI LIDEM to šlape. Energie bubnuje na okenice starý čtvrti jak datel na koksu do smrkovýho kmene a všichni musej tančit, jelikož „tady nejsme na paralympiádě“. Nový songy a starý songy. Všechno to funguje náramně. Tečka za fesťákem jako vykřičník.

Díky pořadatelům za skvělou akci. Akurnik přeje hodně sil do dalších takhle povedenejch ročníků.