Swans - Lucerna 2014

akurnik.cz / Swans - Lucerna 2014

Tak jo, cesta tam a nakonec i nazpět zařízena, nocleh by byl taky, ale to by bylo pekelnější, než bych chtěl, nebo ne? Kam? Na Swans, do prdele, kam jinam. Pár piv, trocha nervozity, ale pohoda. Parking taky v klidu, stejně jako cesta. Lucerna, místo, místo velkých zážitků, tento večer neměl být výjimkou. Odděluji se a záhy se potkávám s dcerou, paráda, chtěla moc jít. Super, měla jednoho lahváče, tak jsme ho v klídku křupli před Lucernou a šli na to. Rozkoukat, pivko a už to začíná hučet. Vysportovaná blondýnka roztáčí svůj el. aparát a nikoho nešetří, brutálně řve i krásně zpívá. Lítá v publiku, ví co dělá a hlavně se s tím nesere, vostrej industroš, milá dívenka. Asi po 20 minutách intenzivního el. industriálu, kdy na nás pekelná kráska vychrlila své litanie a bolesti, odchází se zaslouženým aplausem. Pivko, cígo, wc, nečekaná setkání se s pár přáteli a už se to všude kolem hustí lidma, vzduch lehce horečnatí. Jeden z prvních, krapet negativních, dojmů byl velmi, velmi vtěsnaný aparát Swans. Bedny, zesilovače, povětšinou Orange (jak jinak, chachá) ale i tak slibovaly nestandardní zážitek. Atmosféru před apokalypsou příjemně vyplňuje L. Cohen, naprosto k tomu všemu sedí. Z ničeho nic se objevuje Thorr a rozechvívá na dvacet minut obrovský gong. Zvuk jde na horu, všude je plno, sál vibruje očekáváním, postupně přichází bubeník a pomáhá Thorrovi v řinčivé jízdě. Cha! Basák, zbylí členové a sám pekelný dirigent smečky M. Gira. Pokračují v gradujícím intru, jsme obaleni zvukem. Prásk! V mžiku se všechny nástroje pojí v jediný akord, katapulzující moment, ve kterém lítáme snad dalších 10 minut. Čert kurva ví, čas neexistuje, jízda začala!

Tímto způsobem to probíhalo v různých pocitech, tranzech, bolestných dojímajících pocitů nad stavem světa a našich duší, po radost a štěstí, které by nás měly provázet silou zvuku a neobyčejným, vyčerpávajícím odevzdáním kazatelů Swans pro nás a svoji výpověd. Gradující smrště střídaly mistrovské improvizační kakofonie, aby se opět střetly v přesný výbuch ucelené melodie a neuvěřitelné vyčerpávající gradace. Přistihuju se, že mám úsměv na tváři a je to přesně tak, jak to má být. Mr. Gira s bandou masochistů vypadají v klidu, spokojeně a zjevně si to všechno užívají. Prostě neobyčejný večer, velké ovace a milé loučení po náročné cestě rozervanosti a bolavých lidských zákoutí. Moje páté setkání se Swans mě jen utrdilo v jejich postavení v mém top žebříčku.

Není žádná jiná taková kapela! SWANS!!!!

Poslední pivko a nej nakonec, krásná pusa, "Díky, táto, bylo to úžasný." a oči nelžou. Říkám: "Po koncertě hned domů." No a já taky. Dobrou, klidnou noc.

Další článek o Swans: doporucujeme/swans-michael-gira/