The Cold Cold Nights a Ósk Brynja

akurnik.cz / The Cold Cold Nights a Ósk Brynja

Kabinet Múz, Neustadt, Praha, Brno, Bratislava a bytový koncert v Třebíči. Byl jsem poctěn. Jakub Jirásek vyrazil se svou kapelou The Cold Cold Nights na další turné. Tentokrát ho nedoprovázelo sympatické duo Hey!Rabbit, ale sympatické duo Ósk & Brynja. Dvě písničkářky z Islandu. V pořadí třetí bytový koncert, který jsem dostal šanci uspořádat, byl tedy jistotou zážitku. Sešlo se nás kolem dvaceti. Přátelé z jednoho města. Už odpoledne, kdy se začalo chystat občerstvení, byla příjemná pohoda. 

Ósk & Brynja - to je ztělesněná magie Islandu. Obě holky píšou svoje autorský písně a naživo je hrají společně. “Ani jedna z nich ještě nestihla vydat plnohodnotné album, ale na evropské turné už se vydávají poněkolikáté. Do České republiky se vracejí potřetí.” Táhlé melodie, nádherná islandština, křehký a čistý hlasy a melancholie nás v mém malém domě trhala na kusy. Holky brečely, kluci konsternovaně mlčeli. Byla to paráda.

“Minulý měsíc jsme kvůli problémům se zkušebnou museli přechodně zkoušet v řadové garáži bez technického vybavení. Hráli jsme proto akusticky, díky čemuž vyplula na povrch křehkost a organičnost ukrytá v našich písních. Vzpomněl jsem si na loňské bytové turné a v hlavě se mi začalo rýsovat, že něco podobného - ať už u lidí doma, v klubech, nebo jinde - musíme zopakovat” Jakub J Jirásek.

The Cold Cold Nights. Při jejich vystoupení za mnou někdo přišel a zeptal se: “Kde jsi objevil tak krásný a hodný lidi, to není možný.” Jasně, dohromady (samozřejmě i bez nich) s Ósk & Brynjou tvoří kluci neuvěřitelně sympatickou partu, člověk by až chtěl nasednout k nim do auta a odjet pryč. Zpátky ke koncertu. Klukům to skvěle šlape. Štěpán na tahací harmoniku dodává Jéčkovejm songům správnou patinu. Bicí zase drajf. Songy měly dobrou dynamiku, bavily neustále. Přátele si vytleskali přídavek - zazněl i sad. Po koncertě se rozjela klasická párty a melancholie se potichu, kradmo vytratila.

Druhej den jsme se ještě od holek dozvěděli něco o koních na Islandu. Pusťte si video Super Tölt on an Icelandic Horse. Bude se Vám to líbit. Díky všem a zase někdy na Kanciborku… ahoj!

Předchozí bytový koncerty:
J - Hey!Rabbit - Wild Tides
J - Hey!Rabbit


Fotky fotil - Pavel Číhal, díky!