The Odd Gifts představují singl z nové desky

akurnik.cz / The Odd Gifts představují singl z nové desky

The Odd Gifts, projekt zakládajícího člena Eggnoise Ondřeje Galušky, představují titulní píseň Migrant Song z chystaného alba, které vyjde na konci srpna. Ondřej Galuška přizval do studia i speciální hosty. Atmosféru písně do velké míry také dotváří hostující perkusista Moustapha Faye ze Senegalu a o pěvecké party se podělili James Harries a Alasdair Bouch, dva Angličané žijící v Praze.

 

 

„Pro tento projekt mne zajímala energie lidí, kteří mají podobnou zkušenost jako já s delším pobytem v jiné kultuře, který může obnášet i jistou krizi identity,“ říká k volbě hostů autor písně. A dále vysvětluje proč celý text singlu Migrant Song je položen formou otázky. „Chtěl jsem nějak postihnout problematičnost celé situace a zároveň si uchovat jakousi základní vstřícnost a otevřenost. Na celém albu se snažím reflektovat složitou hru nenaplněných a často pomýlených očekávání příchozích a vždy nutně zjednodušujících předsudků místních. Co mi připadá důležité, je, že ten, kdo opouští domov, se stává otázkou nejen pro své nové okolí, ale i sám pro sebe. A nikdo neví, co s ním přesně udělá změna prostředí. Jsem pevně přesvědčen, že ať už sem nebo jinam přichází kdokoli, většinou přichází jako otazník a nikoli jako vykřičník.“ Videoklip natočil Pavel Mezihorák při nahrávání alba ve studiu Jámor.

Připravované album s datem vydání třicátého srpna se bude jmenovat Migrant Songs. Ondřej Galuška album pojal nejen jako reflexi současného světa, který se dal do pohybu („Písně migrantů“), ale také jde o pohyb písní a zvuků samých mezi autory, interprety, zpracováními atd. („Migrující písně“). Z tohoto druhého hlediska je pro album příznačná účast mnoha hostů. Kromě interpretů, kteří se objevili v titulní písni, na desce vystupuje například Justin Lavash, Bijou Camara, Samantha Twigg Johnson, Ondřej Slavík z kapely Zrní nebo Marie Puttnerová z kapely Jablkoň. Album Migrant Songs vyjde na konci srpna na značce Indies Scope. 

The Odd Gifts jsou projektem Ondřeje Galušky ze skupiny Eggnoise. Projektu v roce 2012 vyšla deska s názvem O.G. and the Odd Gifts. K nahrání současné desky si Galuška přizval hudebníky z eggnoise Michaela Noska, Jaryna Janka a Jana Mizlera.


Text písně v překladu:

Píseň migrantů

Jsouc otázkou, co potřebuješ
a co hledáš v odpovědi
Jsouc otázkou, co potřebuješ
abys utišila svou mysl

A mohla spát
po zbytek noci
Po celou noc
klidně spát

Jsouc hladem, co potřebuješ
a čím bys ráda naplnila svou misku
Jsouc hladem, co potřebuješ
když ruka dne je lakomec

Abys mohla spát
po zbytek noci
Po celou noc
klidně spát

Zase se probudíme
do ranního světla
Zvedneme oči
ke světlu dne
Ale kéž bychom dnes mohli
po zbytek noci klidně spát

Jsouc cizinkou, koho potřebuješ
a komu budeš důvěřovat, aby tě vedl
Jsouc cizinkou, koho potřebuješ
ke komu se můžeš přivinout,
ruku v ruce, srdce v srdci

a v klidu ulehnout
po zbytek noci
Po celou noc
klidně spát