Bohumil Hrabal - Svatby v domě (1987)

12. 05. 2014 / Literatura / Martin Dvořák
akurnik.cz / Bohumil Hrabal - Svatby v domě (1987)

„To víte, pokračoval doktor… Mladost, radost rozumu nemá, ale já se taky jednou zklidním, abych jsa živ, už snesl to, že jsem mrtev. Víte, Pipsi, můj život, co to je ten můj život? Já jsem tak rád, že jsem, že jsem na světě, že cokoliv krásnýho vidím, tak se s tím hned žením, já jsem zamilovanej nejen do lidí, ale i do věcí, do práce, ach jak já jsem rád dělal všechno, rád jsem byl pojišťovákem, rád jsem byl výpravčím, jak rád jsem chodil do práce tam na Poldinu huť… ach!“

Určitá míra autobiografičnosti představuje v díle Bohumila Hrabala páteř, jež je napojena na míchu a nervový systém celého těla. A jelikož rozdíly mezi fikcí a skutečností se dají u našeho velkého prozaika jen velmi nesnadno vysledovat, čtenář pak podléhá absolutní důvěře nikoliv v Hrabala samotného, ale v jeho texty, jež jsou vždy tím hlavním, co si zaslouží pozornost a co v našich myslích přetrvá. 

U Hrabalovy trilogie věnující se jeho životním osudům spjatým s manželkou Eliškou, od jejich prvního setkání, až po počátek 70. let, se míra mezi skutečným a vymyšleným ani nezdá existovat; řekněme, že v hloubi svých myšlenek se Hrabal při sepisování „pamětí jeho ženy“ (romány jsou stylizovány v ich-formě Elišky Hrabalové) nedopustil žádných prohřešků vůči svému vidění sebe samého a jeho okolí. Svatby v domě, které jsou první částí oné volné trilogie, mají svou jakost právě v uvěřitelnosti všeho, co se v nich dočteme. Jako u mnoha jiných autorových próz zde však hlavní roli hraje jeho poetika, jeho um v surovosti textu samého, v jeho natěsnané, ale lehce plynoucí formě, v kumulu Hrabalových specifických individuálních poetismů. Pábení není ve Svatbách v domě už jen obraz, je to i způsob života mající smysl, jenž je dokonce doložen životem samotným. Snad i proto se tato kniha tak krásně čte, úplně všechno v ní totiž má smysl, jemuž není tak těžké porozumět a hlavně, s nímž se dá volně identifikovat. Kdo nezažil ranní kocovinu? Kdo se nešel koupat s děvčetem? Kdo neměl rád slunce? Veškeré tyto „triviality“ jsou stavebním kamenem Hrabalovy prózy, jejíž pojivo je tak světlé a sladké zároveň, bohaté na krásná slova, na linii radosti a „krasosmutku“, na vše co u Hrabala miluje celý svět, co miloval on sám, o čem jediném dokázal psát s tak ohromnou senzibilitou.  

Při čtení Svateb v domě se vám začne vnitřně vybavovat vše, od těch základních motivů v knize obsažených, až po komplexní historky a příhody, mini-epizody, v nichž je konfrontován úzký počet postav. Z těch hlavních jmenujme samotnou Elišku Plevovou, později Hrabalovou, která se v hluboké životní krizi setkává s doktorem (práv) Hrabalem, který to také nemá ke konci 50. let vůbec jednoduché, ale dokáže ji svou radostí nad životem a i nad těmi nejtintěrnějšími věcmi nakazit. Podtitul Svateb v domě je Dívčí románek. Ten může znít poněkud banálně, ale pravdou je, že Svatby v domě jsou příběhem lásky, lásky mezi dvěma lidmi, kterým ostatně mnoho v životě nezbylo, ale dokážou se vzepřít jakékoliv nevoli osudu, společně. 

Je velmi příznačné, že všechny tři díly této volné trilogie (tím druhým je Vita Nuova, třetím Proluky) psal Hrabal v letech 1982 až 1985, kdy jeho ženě nezbývalo mnoho let života a kdy jeho stáří počalo se ozývat a trápit. Nejen proto je tato trilogie tak důstojnou a procítěnou. Koneckonců je však také ale posledním vrcholem Hrabalovy bohaté a dlouhé tvorby. 

„A tři mužští, už snědli jistě kilo té teplé sekané, pořád měli hlad a pořád jim to chutnalo, snědla jsem třetí plátek a opravdu tahle sekaná byla znamenitá, ta obyčejná sekaná, nikoliv lahůdková sekaná, ale obyčejná sekaná za dvě koruny deset deka.“