Brian Jay Jones – George Lucas. Život stvořitele Star Wars (2016)

03. 07. 2018 / Literatura / Martin Dvořák
akurnik.cz / Brian Jay Jones – George Lucas. Život stvořitele Star Wars (2016)

Lucas četl knihy, sledoval filmy, ukládal do paměti detaily a části, které se mu líbily, a ostatní vyřazoval. "Zkoumal jsem dětské filmy a to, jak fungují, i jak fungují mýty," řekl, "a pozorně jsem hledal elementy, díky kterým jsou úspěšné filmy v pohádkovém žánru. Zjistil jsem, že mýtus se vždycky odehrává za kopcem v nějaké exotické vzdálené zemi. U Řeků se Odysseus vydal do neznáma. U Američanů to byl Západ… Poslední zbývající místo ‚za kopcem‘ je vesmír." 

 

Otec zlomového popkulturního fenoménu George Lucas letos v květnu oslavil 74. narozeniny. Čili nepřekvapí, že o jeho životu a díle už bylo popsáno několik vagónů papíru. Jeden z posledních zářezů v této plejádě textů představuje kniha, kterou napsal v Česku téměř neznámý biografista Brian Jay Jones (*1967), jenž si vysloužil ostruhy v roce 2013 biografií Jima Hensona, amerického loutkoherce proslaveného zejména jako tvůrce The Muppets.

Co je třeba zdůraznit hned na začátku, Jones udělal skvělou práci, na níž bych chtěl podtrhnout zejména dvě skutečnosti:

  1. Jeho práce se zdroji a bibliografická základna informací, z nichž Jones vycházel, je naprosto dechberoucí a nebývale skvěle protříděná. Každá informace má ve výkladu svou platnost, nic není navíc, což je při rozsahu pěti set stran celé knihy až šokující.
  2. Kdokoliv, kdo se dokázal vymanit z područí Star Wars a zajímal se o Lucasovu osobu a dílo předchýzející jeho přelomovému filmu, ten ví, že Lucas začínal jako poměrně vizionářský tvůrce, jenž vždy snil o natáčení experimentálních uměleckých filmů – jeho filmová kariéra před uvedením Star Wars je v určitých ohledech mnohem zajímavější, a to Jones dokázal ve své knize přesvědčivě ukázat. Například Lucasův první celovečerní snímek THX 1138 z roku 1971, jemuž je v knize věnován nemalý prostor, dodnes budí silné emoce, podstatně závažnější, než jaké budí třeba Star Wars.

Hvězdné války zcela změnily svět populární kultury, filmového byznysu a též ovlivnily na několik desetiletí trikovou sféru světové kinematografie. Jones se však jako biografista nejpečlivěji věnuje skutečnosti, že Lucas si kvůli nim také dost zakusil. Ostatně jeden z druhů filmové "revoluce", kterou Lucas odstartoval, vzešel právě ze skutečnosti, že po natočení prvních Star Wars Lucas zcela zavrhl tehdy zavedený princip fungování hollywoodských studií. Pokud přes něco opravdu nejel vlak, pak přes to, že Lucas chtěl (a potřeboval) mít nad svými filmy naprostou kontrolu – a tomu obětoval cokoliv, v období vzniku původní trilogie dokonce i rodinný život.

 

[…] manželství mezi Georgem a Marcií [Lucasovou] po třinácti letech rychle spělo ke konci, zejména kvůli Lucasově nevšímavosti. […] Kořeny však sahaly hlouběji, neboť pro George Lucase filmy odjakživa znamenaly cosi jako milenku. Třebaže byl Marcii oddaný, vždycky vyhlížel další film, další projekt, který si žádal jeho čas a pozornost na úkor manželky.

 

Červená nit celé biografie je samozřejmě utkána ze všech filmových projektů, na něž Lucas vztáhl ruku. Některé z překvapivých informací, jež se v knize dočtete, se však týkají i Lucasových přátel a kolegů. Spousta stran textu je věnována jeho vztahu se Stevenem Spielbergem, jehož plodem byla série o Indianu Jonesovi, nebo s Francisem Fordem Coppolou, který se kromě trilogie Kmotra ponejvíce do dějin filmu zapsal děsivou válečnou freskou Apokalypsa (1979), kterou měl původně točit právě Lucas!

Některé ze smutných okamžiků Jonesovy práce však obnášely přiblížit dnes už legendární odprodej práv na Star Wars a společnosti Lucasfilm konglomerátu Disney. Obchod, jenž v podzimu Lucasovy kariéry obnášel ztrátu nad celým univerzem Hvězdných válek, udělal z režiséra ještě daleko bohatšího člověka – ovšem jak všichni víme, celé značce Star Wars a především příběhu, který Lucas budoval několik desetiletí, to přineslo zhoubu. 

Jonesova biografie končí zhruba obdobím těsně po uvedení sedmé epizody Síla se probouzí. Byť bylo nějakou dobu na stole to, že příběh se bude dál ubírat podle Lucasových poznámek k dalšímu vývoji příběhu, studio a lidé zainteresování ve výrobě filmu se zachovali přesně tak, jak se chovali podobní tvůrci v letech Lucasova mládí a film nejenže bezostyšně vykrádal čtvrtou epizodu, ale zároveň stavěl celý "folklór" Hvězdných válek na hlavu, aniž by k tomu byl jakýkoliv legitimní důvod.

 

Lucas nikdy nepřestal nelibě nést, že studio Disney Abramsovi [J. J. Abrams – režisér sedmé epizody] dovolilo natočit film "pro fanoušky". "Chtěli natočit nějaké retro," okomentoval to. "S tím já nesouhlasím." Z jeho pohledu to bylo stejně špatné jako podvolit se šikaně manažerů studií, kteří o filmech nic nevěděli, ale přesto nařizovali umělé střihy, aby se snížila stopáž. Nehledě na to, jaký měl kdo názor na jeho prequely, nikdo nemohl nikdy tvrdit, že se Lucas zpronevěřil vlastní vizi Star Wars. Nebylo tedy divu, uvažoval Lucas, že odpovědní lidé ve společnosti Disney "nijak netoužili mě do vzniku filmu zapojit… Kdybych se toho účastnil, jen bych dělal problémy, protože oni stejně nebudou dělat to, co po nich budu chtít, Jenže já teď už takovou kontrolu, abych si to mohl dovolit, nemám, takže jediné, čeho bych dosáhl, by bylo, že bych to všechno rozbořil. A tak jsem prohlásil: ‚Dobře, já si tedy půjdu svou cestou a je nechám jít tou jejich.‘" A tak Georgi Lucasovi skončily staré časy. To ale neznamenalo, že by z toho měl mít někdy radost.

 

Jonesova biografie není určena fanouškům Star Wars a ničeho jiného, je věnovaná fanouškům Star Wars, které zajímá i něco navíc – takovým čtenářům se otevře netušený svět, který za celou ságou stojí, a mechanismy, kvůli kterým Lucas dodnes platí za někoho důležitějšího než pouhého obchodníka s hračkami. Málokterý americký režisér dosáhl takového úspěchu jako Lucas, z určité perspektivy vlastně žádný, pouze on. Jones dovede čtenáře vést po cestičce, která k tomu vedla, rekonstruuje každý, i na první pohled bezvýznamný kus skládačky. A přitom sebe jakožto vedoucího dokáže zcela upozadit. Díky tomu všemu je Jonesova biografie naprosto ojedinělá a stojí za to si ji přečíst.

 

George Lucas. Život stvořitele Star Wars

Brian Jay Jones

Paseka 2017, 560 stran