Jaroslav Spurný - Nepohodlný agent: Rozhovor s Karlem Randákem o mafiánech, špionech a politicích (2018)

09. 07. 2018 / Literatura / Ondřej Selner
akurnik.cz / Jaroslav Spurný - Nepohodlný agent: Rozhovor s Karlem Randákem o mafiánech, špionech a politicích (2018)

Kolem týdeníku Respekt se sdružují poctiví a kvalitní publicisté. Důkazem toho může být i letošní ročník literárních cen Magnesia Litera, který byl ve znamení docenění novinářské práce právě této redakce. Ceny si totiž odnesli hned dva redaktoři časopisu – šéfredaktor Erik Tabery a jeho kniha Opuštěná společnost (kniha roku) a Marek Švehla a jeho Magor a jeho doba (DILIA litera pro objev roku).

Třetí knihou vzešlou z kolektivu Respektu, která možná zabojuje o cenu v příštím ročníku, ale s pravděpodobností rovnající se téměř jistotě se zařadí po bok dvou zmiňovaných titulů co do erudovanosti odvedené práce, je novinka Jaroslava Spurného Nepohodlný agent: Rozhovor s Karlem Randákem o mafiánech, špionech a politicích. Karel Randák je bývalý policista a voják, který v 90. letech působil v civilní rozvědce a v roce 2004 se stal jejím ředitelem. 

Jaroslav Spurný a Karel RandákJaroslav Spurný a Karel Randák v pořadu Krásný ztráty (2012) 

 

Legenda, že Karel Randák je osobou, která režíruje pády a vzestupy mocných a že tentokrát slouží zlu jménem Andrej Babiš, byla a je dodnes v některých kruzích české společnosti vyznávaná. 

 

Spurný už v předmluvě naznačuje, v jaké poloze se rozhovor s osobností opředenou mnoha legendami ponese: „Podrobně jsem se ve svých textech těmito tématy zabýval, ale jméno Karla Randáka se v příbězích objevovalo jen mlhavě, jako kdyby pořád stále někde v povzdálí. Vůbec mi nebylo jasné, jestli je rozhodující figurou, nebo nedůležitým úředníkem na důležitém postu“ (s. 14), totiž v poloze detektivního vyšetřování.

Publicista Spurný pátrá po tom, kdo je Karel Randák, a postupně si obraz díky až enormní znalosti místního před- i porevolučního kontextu snaží formovat tak, aby nakonec došel k tomu, že jednoznačná čitelnost je v podstatě nedosažitelná.

Čtenář mezitím získává spoustu informací o osobnostech na těch nejvyšších postech veřejného života (za všechny: Marek Dalík, Stanislav Gross, Petr Kellner, Ivan Langer, František Mrázek, Vratislav Mynář, Petr Nečas, Martin Nejedlý, Ivo Rittig, Vladimír Špidla či Andrej Babiš), ale především velmi plastickou představu o tuzemské politicko-společenské kultuře, nebo lépe řečeno nekultuře. Ta vyvstává velmi intenzivně díky zmiňované znalosti kontextu a také formě otázek, které uvádí do souvislostí. K pochopení širšího kontextu ale vedou zejména Spurného dobové článkové vstupy, jež vytváří mapu pro celistvou interpretaci celého diskurzu.

 

Spurný Randákovi: "Promiňte, ale to zní zoufale. Jako kdyby tu tajné služby dvacet pět let shromažďovaly ve svých trezorech informace a nikdo o ně neměl zájem."

 

Obraz, který se konstruuje, je samozřejmě ryze tristní. Poukazuje nejen na nefunkčnost a nespolehlivost napříč politickým spektrem, ale také na totální paralýzu mnoha institucí, které by měly fungovat jako záchranné brzdy. A také na absolutní nekompetentnost osobností, jež svými rozhodnutími zasahují do osudů milionů lidí.

Nepohodlný agent je formálně velmi pečlivě odvedenou záležitostí, jež vyniká bezchybnou znalostí kontextu, překvapí širokým polem záběru a potěší dobovými články. Přínosně hodnotím i retrospektivní kompozici, díky níž obsahuje text i jistý element gradace (teprve v samotném závěru se čtenář dostává k těm nejaktuálnějším kauzám a záležitostem, např. kauzy Andreje Babiše nebo lidé kolem prezidenta Miloše Zemana).

 

Rozhovor dvou mužů, kteří stáli v posledních dvaceti pěti letech někdy proti sobě, jindy na stejné straně mnoha událostí. Odhaluje praktiky a operace tuzemských tajných služeb, nebezpečí, které hrozí od našich politiků, státních úředníků i byznysmenů a jejich možné, často nevědomé spolupráce s přátelskými i nepřátelskými tajnými službami. 

 

Rokovat nad negativitou obrazu, kterého se čtenáři dostává, je samozřejmě zcela zbytečné. Stejně tak jako v případě Opuštěné společnosti je i Nepohodlný agent zrcadlem určitého dobového výseku, jehož následky teď naše společnost eviduje, případně je prožívá. Ve finále však záleží pouze na společnosti samotné, bude-li je tolerovat. 

Jaroslav Spurný 

Nepohodlný agent
Rozhovor s Karlem Randákem o mafiánech, špionech a politicích.

Praha: Paseka, 2018. 232 stran.