Zátopek - když nemůžeš, tak přidej!

29. 06. 2018 / Literatura / Lukáš Krula
akurnik.cz / Zátopek - když nemůžeš, tak přidej!

Komiks o čtyřnásobném olympijském vítězi má na svědomí spisovatel Jan Novák a výtvarník Jaromír 99. Libreto, které Jan Novák napsal, bylo původně určeno pro film. Filmového ztvárnění se ovšem autor nedočkal, tak ho napadlo, že se scénář dost podobá komiksovému libretu a vše nabralo jasný směr. Scénář zaujal i Jaromíra Švejdíka, který jej následně rok a půl překresloval do výsledné podoby.

Jaromír 99 je rodák z Jeseníku, zpěvák, skladatel, kytarista a výtvarník. Od roku 1989 zpívá v kapele Priessnitz. Spolupracuje také na projektech Umakart a Kafka Band. Je spolu s Jaroslavem Rudišem autorem komiksu Alois Nebel, spolupodílel se i na stejnojmenném filmu, k němuž složil známou píseň Půlnoční. Má na svědomí i komiksy Bomber nebo Zámek a je také autorem storyboardů k filmům Jedna ruka netleská, Samotáři, Děti Duny nebo Grandhotel.Pokud vás tedy zaujal grafický styl filmu Alois Nebel, bude se vám komiks Zátopek zamlouvat také. Není ovšem vyveden černobíle, jak je u Jaromíra 99 zvykem, ale dostal "antukové" zabarvení, které skvěle podtrhuje charakter doby, barvu tehdejších teplákových souprav a neméně také evokuje cihlové budovy Baťova Zlína, kde známý maratonec začínal.

Komiks se příběhově točí kolem začátků a startu Zátopkovi vrcholové kariéry, vzplanutím citů mezi Emilem a jeho celoživotní partnerkou Danou Zátopkovou, legendárních tréninkových metodách a také se zaobírá "stávkou" za účast Stanislava Jungwirtha na Olympiádě v Helsinkách v roce 1952. Můžeme tak být svědky rezignace Klementa Gottwalda před snahou a pevnou vůlí slavného českého sportovce. Z Helsinek následně Zátopek přiveze tři medaile, Dana Zátopková přidá čtvrtou a komiksový příběh se dostává na svůj pomyslný vrchol.

Ztvárnění životního osudu sportovní legendy a symbolu fair play se zde povedlo na jedničku s hvězdičkou. Grafika Jaromíra 99 je příjemná a oku lahodicí. Někdy jsem se dokonce přistihl, že již několik minut stagnuji u prohlížení jedné strany stále dokola a přestávám vnímat i samotnou příběhovou linku. Ta je naštěstí tvořena velmi umě a bez zbytečných odboček, které by mohly čtenáře potencionálně nudit. Zkrátka komiks jak má být.

Komiks s názvem Zátopek ...když nemůžeš, tak přidej,společně vydal Český olympijský výbor a nakladatelství Argo a Paseka.