Bydlíte v panelovém domě a máte tu k dispozici kuchyňskou digestoř a odvětrávání z koupelny či toalety? A necháte pravidelně revidovat vzduchotechniku ve společné stoupačce? Pokud ne, pak jste na tom podobně, jako většina obyvatel panelových domů v republice, protože jen zlomek lidí si uvědomuje nebezpečí, které se v těchto prostorách vyskytuje.

bytový dům

Plísně – toto vás zřejmě napadne i bez dlouhého přemýšlení. Do potrubí proudí z bytu mnohdy velmi vlhký vzduch (viz koupelna při sprchování nebo kuchyně při přípravě jídel na sporáku), navíc nasycený organickými látkami, načež plísně tu budou mít perfektní prostředí pro rozmnožování. Samotná plíseň vám neublíží, ale tyto organismy produkují jedovaté spory a ty se docela dobře šíří vzduchem, takže je pak můžete poměrně snadno vdechovat i bez vašeho přímého vědomí – spory plísní nemusí být vůbec cítit. Dlouhodobý pobyt v takovémto prostředí nikomu z vás na zdraví rozhodně nepřidá.

bydlení v paneláku

Požár a někdy i výbuch – kdo zažil explozi vzduchotechniky, jistě na ni do smrti nezapomene. Ptáte se, jak k tomu došlo? Docela nevinně, do vzduchotechniky proudí kromě vzduchu i prach a ten se mísí při přípravě pokrmů s mastnotou. Tato lepkavá směs se neustále nabaluje na vnitřní stěny potrubí, až se vytvoří pouhý jeden milimetr silná vrstva, která je již dostatečně hořlavá. Silnější vrstvy mohou být i výbušné, což vám potvrdí zkušení hasiči, kteří již u takových požárů byli přítomni. A jak vypadá vyhořelý byt po vznícení mastného prachu ve vzduchotechnice? Žalostně. Máte-li silné nervy, prohlédněte si snímky pořízené hasiči po požáru, jsou k vidění na Internetu.

Buďte tedy raději prozíraví a nechte prověřit vzduchotechniku ve vašem domě, pravidelné revize a čištění vzduchotechniky vás zbaví těchto starostí, podobně, jako v případě revizí elektroinstalace, plynových zařízení, hromosvodů a komínových těles.