Kieslowski a Zámostí 2014

02. 06. 2014 / Rozhovory / Lukáš Krula
akurnik.cz / Kieslowski a Zámostí 2014

Upozornila mě na Vás kamarádka, která mi na pivní tácek napsala: Kieslowski – tam je klid. Pustil jsem si Andělskou z alba Na nože a byl jsem tím klidem okamžitě pohlcen. Máte za sebou dvě alba (Tiché lásky, Na nože) a v současné době chystáte s Janem Muchowem desku třetí. Můžete už poodhalit, na co se můžeme těšit? Budou to „staří“ dobří Kieslowski (pro ty tišší z nás, kteří křičí ze spaní) nebo došlo k nějakému posunu? A kdy deska vyjde? 

D: Myslím, že něco jako „staří dobří Kieslowski“ neexistuje. To je trochu legrační představa. Nesvazujeme se nějakým očekáváním zvenku a děláme to tak, jak nás to baví. S Honzou Muchowem jsme zažili spolupráci, kterou bych přál každýmu. On je opravdu neuvěřitelně dobrej, má nadhled, zkušenosti a věří tomu, co dělá. Nikam nás netlačí, nic nevnucuje a inspiruje člověka ke spoustě jiných úhlů pohledu proto, aby z vás dostal ještě víc. Změna je hlavně v našem přístupu a taky v ještě užší spolupráci mezi Marií a mnou. Slyšitelná změna (bude-li vůbec) bude nejspíš zvuková, protože většina písní vznikla na barytonovou kytaru a bude na desce zřejmě dominantní. A obecně bych mohl říct, že album bude spíš pop, než cokoliv jinýho. 

M: Pro mě ta deska bude hodně osobní. To, co se nám podařilo ve Francii při natačení prožít, je nezapomenutelný. S Davidem nám ty písně rostly před očima a Honza tomu dával luft a svobodu, je ohromně inspirující a člověk se před ním nebojí zkoušet, hledat, a tedy i dělat chyby. To nám rozvázalo ruce i hlavu, a když se chytnu Tvého výrazu "staří dobří Kieslowski", pak můžeš čekat Kieslowski, který jdou ještě více na dřeň, ale nebude to bolet, budeš si snad i poklepávat nohou .

Kontrast dvou hlasů, výborný texty, příjemný melodie a již výše zmíněný klid. To jsou pro mě Kieslowski. Co Kieslowski znamenají pro Vás, kdo je autorem textů a jak Vás ovlivnil Krzysztof Kieślowski? 

D: Těší mě, že moje texty někdo považuje za výborný. A klid? To je jediný, co u tvorby nezažívám...Kieslowski jsou dva lidi považující existenci toho projektu za zázrak, kterej se jim stal životem a smějou se pořád tomu, jak nepravděpodobnej ten zázrak je. 

M: Texty a základy písniček přicházejí od Davida. Já si do toho rozjedu linku piana a finální podobu textů dáme dohromady spolu. K. Kieslowski je takovým naším patronem, je to téma, které snadno odstartuje komunikaci, otázky a občas někdo přijde na koncert ze zvědavosti, právě kvůli názvu. 

Já vím, že David hrával v Houpacích koních, neschází ti ta energie? Máte vlastně nějaké postranní projekty? 

D: Já mám teď dojem, že energie z hudby cejtim pořádně teprve teď s Kieslowski. Je skvělý, že jsem s HK tak dlouho byl. Dělají to dobře a kluky mám moc rád. 

M: Když jsme s Davidem začínali, zcela odmítal zkoušet! Z dob, kdy hrál v kapelách, si odnesl nepřekonatelnou averzi ke zkoušení a omílání písniček pořád dokola. Teď už je to lepší a někdy nezbytný. Já jsem poměrně dlouho pracovala na vlastním projektu Selective Mute, který právě ožil a prožívám ty kapelní starosti a radosti.

Na festivalech hráváte běžně nebo je pro Vás Zámostí spíš takovým úletem? Každopádně – moc díky, že přivezete atmosféru Vašich písní do Třebíče. Těšíme se všichni! 

D: Upřímně, neděláme rozdíl, jestli jedeme hrát do klubu nebo na festival. Koncerty nás baví ze všeho nejvíc. Těšíme se do Třebíče, jedeme tam poprvé a snad se nám všechno povede, ať nejste zklamaní. 

M: Na velkých pódiích jsme už hráli a vyžaduje to trochu jiný přístup. Občas si říkám "co tu děláme?!", ty naše písničky přece nemůžou konkurovat našlapaným kapelám, ani strhnout masy! Ale asi funguje právě ten kontrast. Lidi začnou poslouchat a je jedno, kde hraješ. Těším se do Třebíče stejně jako kamkoliv jinam, díky za pozvání!